Klej od dawna był wykorzystywany przez stolarzy. Jako ciekawostkę można podać, że Polsce członkowie cechu stolarskiego, który powstał pod koniec XV wieku, nie mogli korzystać z gwoździ. Mimo tego, że obecnie w meblach znajdziemy bardzo dużo wszelakiego rodzaju gwoździ, śrub i zaczepów, kleje dalej odgrywają bardzo dużą rolę przy produkcji. Które maszyny będą miały (pośrednio lub bezpośrednio) z nim do czynienia w zakładzie?

Nakładarki kleju

Nie można by zacząć inaczej tego artykułu, jak od wspomnienia podstawowego sprzętu, którego zadaniem jest nakładanie kleju. Znajdziemy na rynku zarówno bardzo proste modele nakładarek za kilkaset złotych, jak i takie, za które zapłacimy kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych. Te pierwsze mają stalowy pojemnik na klej i wałek piankowy, służący do równomiernego rozprowadzania środka. Do zatrzymywania nadmiaru służy wbudowany hebel. Częstokroć taka prostota procentuje (można dotrzeć w trudnodostępne zakamarki), ale ma tę wadę, że w przypadku masowej produkcji znacznie spowalnia działania. Z tego powodu w większych zakładach warto zainwestować dodatkowo w zautomatyzowany sprzęt.

Bardziej skomplikowane maszyny mają walce, które rozprowadzają z jednej lub dwóch stron klej (w zależności od modelu, choć są także takie, gdzie można zmieniać to ustawienie). Dodatkowy walec dociska materiał, przez co nie zużywa się zbyt wiele środka klejącego i jest on rozprowadzony równomiernie.

Okleiniarki

Klej przydaje się także przy mechanicznemu nakładaniu oklein. Okleiniarki tym różnią się od nakładarek, że od razu łączą ze sobą dwa materiały: okleinę i materiał wyjściowy (np. bok blatu stołu). Mają wbudowane mechanizmy zapewniające odpowiedni docisk (minimalizacja wykorzystanego środka klejącego) oraz te pomagające w ucięciu taśmy w odpowiednim momencie za pomocą piły kapującej. Uciąć nadmiarowy materiał możemy zarówno „z przodu”, jak i „z tyłu”.

Maszyny „mieszane”

Możemy poszukać także maszyn pełniących dwie funkcje. Na rynku maszyn stolarskich jest ich dość sporo – pilarko-frezarki, wyrówniarko-grubościówki etc. Do nich należy np. frezarka do wczepów ze stacją nakładania kleju. Zastanówmy się, czy to nie jest opcja, która ułatwi nam pracę.

Gdzie znajdę tego typu narzędzia?

Jeśli zależy nam na profesjonalnym sprzęcie, poszukajmy go na stronach internetowych. Jest jednak jeden sposób na to, aby przyśpieszyć żmudne przeglądanie wyników przeglądarek. Istnieją porównywarki produktów – https://maszyny-stolarnia.pl/ i co może być dla niektórych bardzo zaskakujące – także tych z branży obróbki drewna.