Termoizolacja budynku i ma kluczowe znaczenie na minimalizowanie strat ciepła. W przypadku mieszkań prace związane z obniżeniem kosztów za ogrzewanie powinny rozpocząć się od wymiany stolarki okiennej, która jest zdecydowanie najsłabszym ogniwem jeśli chodzi o utrzymanie stabilnej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Nowoczesne okna PCV pozwalają na osiągnięcie najwyższych parametrów izolacyjnych przy jednocześnie dobrze zachowanej wentylacji. Na czym się skupić dokonując wyboru?
Okna PCV – nie każde jest tak dobre!
Można spotkać się z przekonaniem, że każde okno PCV oferowane w danym wymiarze i podziale spełnia te same normy. Nic bardziej mylnego, to pokutujący od lat mit, który wyrósł z potrzeb handlowych wykreowanych dla produktów zdecydowanie słabszych, proponowanych w bardzo niskich – wręcz podejrzanych – cenach. Skutki zakupu takiej stolarki były widoczne przez inwestorów niemalże od razu w postaci braku widocznej poprawy utrzymania ciepła wewnątrz mieszkania, występowania mostków termicznych i zawodnej obsługi. Koniec, końców te hity, a raczej buble sprzedażowe szybko wymagały wymiany na dobrej klasy okna PCV (https://www.stolbud.pl/okna/pcv/) i jak nie trudno się domyśleć, pierwotna oszczędność okazała się największym wydatkiem.
Rozdzielanie parametrów ciepła to zabieg, któremu inwestorzy nie powinni ulegać. Miarodajnym jest współczynnik ciepła obliczony dla całego okna – a nie samej szyby – i powinien być nie wyższy niż Uf do 1,3 W/m²K – ale im niższa wartość, tym lepsze okna PCV kupujemy.
Techniczne spojrzenie na okna PCV
Dobrej klasy okna PCV wyróżniają się odpowiednią konstrukcją wewnętrzną w postaci profilu podzielonego na komory i wzmocnionego kształtownikiem. Optymalnym rozwiązaniem mogą być także wewnętrzne wkładki termiczne stosowane w oknach o mniejszej ilości komór wewnętrznych. Ten zabieg podnosi parametry izolacyjne ramy i skutecznie przeciwdziała stratom ciepła. Nie mniej ważne w budowie dobrej stolarki PCV są zestawy szybowe z listwą termiczną, która eliminuje wspomniane już mostki termiczne będące miejscami, w których dochodzi do dużych różnic temperatur.
Trzecią rzeczą, którą należy sprawdzić przed zakupem, są okucia okienne, a więc te elementy, które sprawiają, że okno otwiera się, uchyla i zamyka. Tylko stolarka wyposażona w wysokiej klasy, markowe i renomowane okucia powinna znaleźć się w zasięgu zainteresowań. Wielopozycyjność uchyłu, zabezpieczenie antyprzeciągowe i antywyważeniowe to absolutna podstawa. Uszczelki muszą być wykonane z trwałego tworzywa np. EPDM, które jest odporne na działanie czynników zewnętrznych i zapobiega przedostawaniu się wody i wiatru do wewnątrz.
Koszt zakupu okien PCV jest istotny, ale z punktu widzenia inwestora powinien zawsze stać na drugim miejscu. Chcąc minimalizować koszty, lepiej zrezygnować z niestandardowego koloru niż wybrać okna, które po kilku latach przestaną spełniać jakiekolwiek funkcje zabezpieczające, estetyczne i energooszczędne.