Nowoczesne i przyjazne dla środowiska systemy ogrzewania zyskały w ostatnich latach na popularności. Przyczyn tego można upatrywać zarówno w zwiększającej się świadomości ekologicznej właścicieli nieruchomości, jak i w oszczędnościach, na które liczyć można dzięki tym rozwiązaniom. Jednym z najczęściej spotykanych systemów, pozwalających na osiągnięcie obu wspomnianych efektów, jest pompa ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje naturalną energię cieplną powietrza, wody lub gruntu, przy czym nowoczesne technologie pozwalają na korzystanie z niej, nawet gdy temperatura na zewnątrz budynku spada poniżej zera. Pobierane ciepło trafia do wymienników, a następnie może być spożytkowane do ogrzania budynku. System ten może również działać w odwrotny sposób. Jest to przydatne na przykład latem, gdy wysokie temperatury utrudniają życie – urządzenie to może wówczas zastąpić klimatyzację. Więcej informacji na temat jego funkcjonowania można znaleźć na stronie: appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla, na której zamieszczono również informacje na temat procesu montażowego systemów tego typu.

Dlaczego warto zainteresować się montażem pompy ciepła?

Głównym czynnikiem, decydującym o wysokim zainteresowaniu pompami ciepła, jest możliwość uzyskania dzięki nim wysokich oszczędności w kosztach użytkowania budynku. Rozwiązania te wykorzystują w trakcie swej pracy jedynie niewielkie ilości energii elektrycznej, a pozyskiwane przez nie ciepło jest praktycznie darmowe. Są one przy tym przyjazne dla środowiska naturalnego. Więcej informacji na temat zalet tego rozwiązania można znaleźć na stronie: https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/#korzysci_posiadania_pompy_ciepla, prowadzonej przez jednego z renomowanych dostawców rozwiązań tego typu.

montaż pomp ciepła lublin

Czy warto zainwestować w pompę ciepła już teraz?

Chociaż pompa ciepła jest rozwiązaniem stosunkowo nowym, ceny urządzeń, używanych w instalacjach tego typu, są obecnie na względnie niskim poziomie. Dzięki temu ich zakup może być obecnie niezwykle opłacalny, szczególnie jeżeli weźmiemy pod uwagę rosnące ceny energii. Najbardziej efektywny będzie montaż pompy ciepła w budynku wyposażonym w nowoczesny, niskotemperaturowy system grzewczy, taki jak na przykład ogrzewanie podłogowe – dlatego też najczęściej na jej zainstalowanie decydują się osoby posiadające domy nowe lub niedawno zmodernizowane.

Czy montaż pompy ciepła można połączyć z inwestycją w fotowoltaikę?

Połączenie takie jest jak najbardziej możliwe, a przy tym niezwykle opłacalne i przyjazne dla środowiska. Pozwala ono na uzyskanie darmowej energii, przy całkowitej praktycznie eliminacji emisji zanieczyszczeń. Instalacja fotowoltaiczna produkuje bowiem prąd przez cały rok – nie ma więc żadnych przeszkód, by w sezonie jesienno-zimowym wykorzystać go do ogrzewania budynku przy pomocy pompy ciepła, natomiast w okresie letnim użyć tego samego połączenia systemów do chłodzenia pomieszczeń w naszym domu.