Sztuczna trawa z rolki pojawiła się po raz pierwszy na początku drugiej połowy XX wieku. Niestety miała sporo wad i niezbyt sprawdzała się na piłkarskich boiskach. Była niezwykle nietrwała, wymagała częstej wymiany przy intensywnym eksploatowaniu. Dopiero po kilkudziesięciu latach udoskonalono technikę produkcji, użyto materiałów lepszej jakości. Sztuczna murawa powstaje obecnie z polipropylenu i polietylenu lub z włókien nylonowych. Odznacza się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jest łatwa w pielęgnacji i tania w utrzymaniu.

Sztuczna trawa ogrodowa zamiast naturalnej

Układanie sztucznej trawy jest zdecydowanie łatwiejsze i tańsze niż przygotowanie podłoża pod wysiew nasion, podlewanie, przycinanie, poddawanie rozmaitym zabiegom ogrodowym na jesień i wiosnę. Nie trzeba też wyrywać chwastów, martwić się o szkodniki niszczące murawę, jej różne choroby. Sztuczna trawa jest odporna na działanie promieniowania słonecznego, nie powoduje ono jej wysychania i powstawania suchych placów. Nawet jeśli z jakiegoś powodu powstaną na niej uszkodzenia, to wystarczy wymienić fragmenty, uzupełnić ubytek przy pomocy gotowego bloku sztucznej murawy lub dociąć go z rolki. Z kolei jeśli dojdzie do zniszczenia naturalnej trawy, to niestety będzie trzeba ją intensywnie podlewać i nawozić, dosiać i czekać na wyrośnięcie nowej. Sztuczna murawa to niezwykła wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy. Jest ona zabezpieczona warstwą lateksową, przez co nie traci swoich walorów użytkowych i estetycznych pod wpływem niesprzyjających czynników atmosferycznych. Do wyboru są trawy krajobrazowe, które idealnie sprawdzają się w ogrodzie, na balkonie i tarasie ze względu na ich miękkość i naturalny wygląd oraz trawy boiskowe, przeznaczone na obiekty sportowe.

Całoroczna trawa w dowolnym miejscu

Syntetyczna murawa jest powszechnie dostępna. Każdy może ją ułożyć na posesji prywatnej lub firmowej. Ma szerokie zastosowanie, wystarczy dociąć ją do kształtu powierzchni. Jest to niezwykle łatwe, każdy sobie z tym poradzi. Sztuczna trawa to rozwiązanie bezpieczne w użyciu, mogą chodzić po niej i bawić się małe dzieci. Jest przyjazna także dla zwierząt. Do przydomowego ogrodu idealnie sprawdza się murawa z miękkiego włókna, która wyglądem do złudzenia przypomina naturalną trawę. Będzie świetną opcją na balkon zamiast zimnych płytek. Nie każdy ma własny ogródek, dlatego można stworzyć sobie jego namiastkę przynajmniej na balkonie. Wystarczy jeszcze przyozdobić go roślinami w doniczkach w celu stworzenia zielonego zagajnika sprzyjającego relaksowej na świeżym powietrzu. Na tarasie również warto mieć syntetyczną murawę, będzie się po niej niekomfortowo spacerować na boso. W przypadku kortów tenisowych i boisk piłkarskich stosuje się inny rodzaj trawy, z włókien sztywniejszych, o zwiększonej wytrzymałości na intensywne eksploatowanie. Sztuczna murawa może być wykorzystywana przez cały rok, wystarczy co parę miesięcy ją wyczesać szczotką, myć regularnie, czyścić odkurzaczem.