Kruszywo jest sypkim materiałem, o szerokim wykorzystaniu. W zależności od rodzaju sprawdza się doskonale i przy przygotowaniu podłoża pod budowę drogi, jak i wyłożenie kostki brukowej. Wybrane warianty mogą stanowić doskonałą alternatywę dla kostki, ponieważ odpowiednio utwardzone będą rozwiązaniem bardzo funkcjonalnym, jak i estetycznym. Jednak aby mogły być wykorzystane muszą zostać odpowiednio posegregowane. W tym celu wykorzystywane są specjalne urządzenia przemysłowe, tzw. przesiewacze do kruszywa.
Czym jest przesiewacz?
Przesiewacz to maszyna, której zasadę działania porównać można do sita. Nie jest to błędem, ponieważ to właśnie odpowiednie sito (różne sita stosowane są w wybranych wariantach sprzętu) pozwala oddzielić kruszywo o określonym rozmiarze. W ten sposób możliwe jest uzyskanie kruszyw drobnych i gruboziarnistych, a wielkość ziaren uzależniona jest od rozmiaru zastosowanego sita.
Sortowanie kruszywa nie jest zadaniem łatwym, dlatego w urządzeniach stosowane są specjalne warianty sit, cechujące się wyjątkową wytrzymałością i żywotnością. W praktyce, w zależności od rodzaju maszyny stosowane są różne warianty sit.
Sito łukowe
Warto podkreślić, że szczególnym, bardzo wytrzymałym wariantem są sita łukowe. Ich cechą charakterystyczna jest sposób wykonania, ponieważ powstają w procesie zgrzewania drutów nośnych (typ Q) oraz drutów profilowych, o typie Sb. Tak przygotowana konstrukcja sprawia, że wytrzymałość produktu jest na tyle duża, że z powodzeniem wykorzystywane są nie tylko do przesiewania, ale także odwadniania, sortowania czy filtrowania, czyli wszędzie tam, gdzie warunki pracy są naprawdę trudne. Konstrukcja doskonale sprawdzi się gdy wykonanie pracy wiąże się z koniecznością przeniesienia wysokich ciśnień czy obciążeń. To świetne rozwiązanie zarówno w przesiewaniu ciał stałych, jak i filtracji cieczy. Co ciekawe, sita łukowe z powodzeniem stosowane są nie tylko w kopalnictwie, ale także w przemyśle chemicznym i spożywczym, np. w cukrowniach.