Instalacje fotowoltaiczne, tak chętnie montowane na dachach polskich domów pozwalają produkować prąd na własne potrzeby. Wydajny system składa się z wielu paneli fotowoltaicznych podłączonych do inwertera. Inwerter odpowiedzialny jest za zmianę prądu stałego (produkowanego przez panele) na prąd zmienny (który płynie w gniazdkach elektrycznych w domu). Dodatkową funkcją inwertera jest również optymalizowanie pracy paneli fotowoltaicznych. W jaki sposób się to odbywa można pokazać na przykładzie dwóch topowych rozwiązań na rynku które zapewniają największą produkcję energii, niezależnie od warunków.

SolarEdge – połączenie dwóch systemów

Przy tradycyjnym podłączeniu, wszystkie panele są podłączone do jednego falownika. Spadek wydajności jednego z paneli, np. przez częściowe zacienieni, powoduje spadek wydajności całej instalacji. Innymi słowy cała instalacja pracuje z taką wydajnością jak najsłabszy panel. Instalacja z falownikiem SolarEdge rozwiązuje ten problem. Do każdego panelu podłączony jest tak zwany optymalizator mocy i dopiero dalej jest falownik. Dzięki temu inwerter SolarEdge jest w stanie sterować niezależnie każdym panelem z osobna. Instalacja w której jeden panel jest zacieniony, może pracować więc z większą efektywnością. Falowniki Solaredge są również nieocenione jeśli panele mają znajdować się pod różnymi kątami lub na różnych połaciach dachu. Jest to często spotykane rozwiązanie na dachach wielospadowych gdzie nie ma na tyle dużej powierzchni żeby ułożyć wszystkie panele na jednej połaci dachu.

Zastosowanie optymalizatorów mocy przy każdym panelu pozwala również odciążyć nieco w pracy falownik centralny. Zastosowanie optymalizatorów mocy i centralnego falownika jest równie efektywne pod względem produkcji energii co mikroinwertery a przy okazji jest to rozwiązanie tańsze.

Warto wspomnieć, że falowniki SolarEdge są objęte bardzo długą gwarancją producenta. 12 lat, realnej gwarancji daje pewność, że sprzęt użyty w instalacji fotowoltaicznej jest najwyższej jakości. W ciągu 12 lat, dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna może się zwrócić dwa razy.

Mikrofalowniki – pełna niezależność

Instalacja fotowoltaiczna oparta na mikroinwerterach znacznie odbiega od tradycyjnego schematu z jednym, centralnym falownikiem. W takiej instalacji do każdego panela fotowoltaicznego podłączony jest mały inwerter który spełnia wszystkie zadania falownika centralnego. Dzięki temu każdy panel może pracować z najwyższą możliwą wydajnością. Częściowe zacienienie jednego lub nawet kilku paneli nie wpływa więc w znaczący sposób na wydajność całej instalacji fotowoltaicznej. Instalacja z mikroinwerterami doskonale sprawdza się przy trudnych, wielospadowych dachach. W takich warunkach niezależność każdego panela pozwala osiągać wysoką produkcję energii.

Brak centralnego falownika to również oszczędność miejsca. Cała elektronika znajduje się bowiem na dachu pod panelami. Instalację opartą na mikroinwerterach można bardzo łatwo rozbudować. Wystarczy dokupić odpowiednią ilość paneli i podłączyć do nich mikroinwertery.

Mikroinwertery nie są jednak wolne od wad. Kluczową jest cena. Zamiast jednego, centralnego falownika, konieczny jest zakup wielu urządzeń. Na każdy panel przypada jednej mikrofalownik o znacząco podnosi jednostkową cenę. Dodatkowo mikroinwertery pracują w niezbyt sprzyjających warunkach. Bardzo wysoka temperatura latem i wilgotność nie sprzyjają skomplikowanym układom elektronicznym. Pod tym względem lepsze jest rozwiązanie proponowane przez SolarEdge. Do panelu podłączony jest tylko niewielki moduł optymalizatora mocy a cała skomplikowana elektronika może być umieszczona w miejscu gdzie nie jest narażona na przegrzanie.

Mikrofalowniki czy SolarEdge i optymalizatory mocy – podsumowanie

Zarówno rozwiązanie z zastosowaniem mikroinwerterami jak i system proponowanym przez SolarEdge pozwalają uzyskiwać wysoką produkcję energii, zwłaszcza w przypadku dachów wielospadowych lub takich gdzie część paneli fotowoltaicznych może być czasowo zacieniona. SolarEdge jest jednak rozwiązaniem tańszym niż kupno wielu mikroinwerterów przez co zdobywa coraz większą popularność.