Z pewnością każdy z nas choć raz miał problem z wykonaniem solidnego i trwałego złączenia. Nie da się ukryć, że nawet w naszym własnym gospodarstwie domowym, często niektóre przedmioty ulegają awarii. Wówczas niewielkie naprawy mogą przywrócić im poprawne działanie. Istotne więc okazuje się zastosowanie twardego i solidnego spoiwa, dzięki któremu będzie można szczelnie złączyć ze sobą np. złamane elementy. Idealnym rozwiązaniem stają się więc kleje dwuskładnikowe. Jak one działają i gdzie można je wykorzystać?

Czym są kleje dwuskładnikowe?

Kleje dwuskładnikowe jak sama nazwa wskazuje są produktami w których skład wchodzą dwa składniki o niezwykłej trwałości i wysokiej kleistości. Co więcej składniki te wchodzą ze sobą w reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje ciepło, które dodatkowo wpływa na solidność wykonanego klejenia. Oba składniki kleju są zwykle sprzedawane osobno, a użytkownicy we własnym zakresie muszą je ze sobą wymieszać, oczywiście przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Tylko w ten sposób zachodzi możliwość utworzenia twardego i stałego spoiwa, które skutecznie połączy ze sobą poszczególne elementy.

Jak wyglądają kleje dwuskładnikowe?

Wspomniane już zostało, że występują one jako dwa osobne produkty, które wymagają połączenia. Są to zwykle elastyczne i płynne bezbarwne masy. W przypadku klei dwuskładnikowych do drewna, mogą one przyjmować kolor zbliżony właśnie do tego materiału. Co ciekawe, tuż po zastosowaniu i zaschnięciu tego kleju, nie pozostawia on po sobie żadnego widocznego śladu w miejscu klejenia. Niemniej jednak jeśli zdarzy się nam zabrudzić nim powierzchnię, warto wyczyścić ją mokrą szmatką, gdyż może w tym miejscu powstać niewielka plama.

Gdzie stosuje się kleje dwuskładnikowe?

Kleje dwuskładnikowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność wykonania solidnego i trwałego spojenia dwóch elementów. Co więcej, są one uznawane za produkty wszechstronne i uniwersalne. Tak więc z powodzeniem można wykorzystywać je do łączenia ze sobą kawałków drewna, a także tworzyw sztucznych. Co więcej, kleje te znajdują również zastosowanie w maszynach przemysłowych, a także podczas montażu paneli czy desek podłogowych. Wykorzystuje się go również w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie zachodzi konieczność klejenia okładzin samochodowych. Spoina kleju jest niezwykle mocna, a do tego również i względnie elastyczna, z tego też powodu kleje te znajdują zastosowania w wielu różnych przypadkach. Z pewnością warto posiadać go także we własnym gospodarstwie domowym, gdy zajdzie konieczność przeprowadzenia drobnych napraw.