Ocynk to specyficzny typ stali węglowej pokrytej warstwą cynku. Produkowane z tego typu stali tzw. blachy ocynkowane charakteryzują się zwiększoną odpornością na korozję, dzięki czemu znajdują szereg zastosowań w budownictwie. Tego typu blach używa się m.in. do produkcji pokryć dachowych, czyli popularnej w naszym kraju blachodachówki. Ocynkowane blachy wykorzystywane są także w motoryzacji, przy budowie hal i produkcji mebli metalowych. Mają także wiele innych zastosowań.

Ocynk ogniowy i galwaniczny

Istnieją dwie podstawowe technologie pokrywania elementów stalowych warstwą cynku, który chroni stal przed korozją. Są to metoda ogniowa i galwaniczna. W metodzie ogniowej element stalowy zanurzany jest w rozgrzanym, ciekłym cynku. Metale łączą się i na stalowej powierzchni powstaje cienka cynkowa warstwa o właściwościach antykorozyjnych. W tej technologii na powierzchni stalowych elementów często pojawiają się nieestetyczne nadlewy i zgrubienia. Współcześnie blachy ocynkowane produkuje się zdecydowanie częściej z wykorzystaniem technologii galwanicznej. Dzięki elektrolizie cząstki cynku łączą się z cząstkami stalowej blachy, tworząc na jej powierzchni jednolitą, niezwykle cienką warstwę ochronną. Upowszechnieniu technologii ocynku przełożyło się na zwiększoną produkcję blach ocynkowanych, które są dziś jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych powszechnie wykorzystywanych w budownictwie, motoryzacji oraz wielu innych branżach przemysłu. 

Dlaczego wykonuje się ocynk?

Wytrzymała stal węglowa jest materiałem podatnym na korozję. Bez jej odpowiedniego zabezpieczenia szybko wchodzi w reakcję z tlenem i zaczyna rdzewieć. Dlatego wszelkie konstrukcje wykonane ze stali węglowych wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Do ochrony stalowych blach przed korozją zwykle wykorzystuje się cynk. Blachy ocynkowane metodą ogniową lub galwaniczną są zabezpieczone przed niszczącym wpływem czynników środowiskowych i mniej podatne na rdzewienie. Pokrywający powierzchnię ocynkowanych blach cynk wchodzi w reakcję z wilgocią obecną w środowisku i tworzy na powierzchni blachy nieprzepuszczalną warstwę ochronną, która zabezpiecza znajdującą się tuż pod nią stal przed rdzewieniem.

Cynkowanie to jedna z popularnych, skutecznych i dość tanich metod zabezpieczania stali przed rdzewieniem. Inną możliwością jest malowanie specjalnymi rodzajami farb i lakierów. Na rynku znajdziemy również stal nierdzewną oraz aluminium, które również są materiałami odpornymi na korozję. Ze względu na niską cenę, największą popularnością cieszą się jednak ocynkowane blachy, których używa się m.in. w motoryzacji i budownictwie.