W budownictwie wykorzystuje się wiele innowacyjnych maszyn, które umożliwiają wytwarzanie i modyfikację niezbędnych elementów podczas budowy. Do tego typu maszyn należy automatyczna maszyna wzmacniająca. Ale jak one działają i jaki jest pożytek z automatów zbrojarskich? Z myślą o potrzebach i wymaganiach niezawodnego budownictwa – zostały stworzone specjalne i funkcjonalne automaty zbrojarskie. Poniżej znajduje się opis tych maszyn oraz to, do czego one służą.

Automaty zbrojarskie – do czego służą?

Automaty zbrojarskie to nowoczesne maszyny zbrojeniowe do obróbki prętów zbrojeniowych, takich jak te stosowane ogólnie w żelbecie. Automaty pozwalają na prostowanie, gięcie i docinanie poszczególnych elementów zbrojenia na odpowiedni kształt. Pręt zbrojeniowy musi mieć bardzo precyzyjny kształt. Tylko wtedy można je rozróżnić do różnych zastosowań. W szczególności służą zapewnieniu stabilności budynku. Dlatego umieszczenie prętów zbrojeniowych w fundamencie pozwala całej konstrukcji zachować bardzo wysoki poziom stabilności. Z drugiej strony automat do temperowania jest niezbędną maszyną do kształtowania prenta. Maszyny zmieniają swój rozmiar i kształt. Istnieją dwa typy: automaty zbrojarskie do strzemion i maszyna do pali fundamentowych. Zbrojenie automatyczne strzemionami to urządzenie, które zapewnia strzemiona lub zbrojenie pomocnicze. Te elementy pomagają utrzymać zbrojenie we właściwej pozycji. Usztywniacze pomocnicze są stosowane na wszystkich belkach krawędziowych. Istnieją jednak również okrągłe kolczyki w kształcie kół. Dopasowują się do włosia i przyczyniają się do wysokiej stabilności. Najczęściej ten typ pręta wykonany jest ze stali żebrowanej ze względu na jego wysoką wytrzymałość.

Automaty zbrojarskie – kiedy jeszcze się przydają

Automatycznamaszyna do zbrojenia pali fundamentowych jest znacznie większym urządzeniem, ponieważ jej główną funkcją jest obsługa pali na fundamentach. Te pale tworzą pionowe elementy całej konstrukcji. Dzięki temu budynek może pozostać stabilny, nawet jeśli zostanie zbudowany na nieco słabszym podłożu. Dlatego automatyczne zbrojenie pali fundamentowych jest niezbędne przy planowaniu konstrukcji na miękkim podłożu. Jego kluczową cechą jest również wysoka wydajność. Dobra maszyna może wyprodukować około 1000 strzemion na godzinę. Dlatego kupując maszynę, zwróć uwagę na czas pracy i wydajność. Dodatkowo ze względu na duże gabaryty maszyna wymaga dużo wolnej przestrzeni, co może być uciążliwe przy niektórych pracach budowlanych wykonywanych w ciasnych przestrzeniach.