Już od dawna, nieruchomości stanowią bardzo ważny rodzaj własności prywatnej. Jak wynika z obecnych odczytów rynkowych, ceny mieszkań i domów jednorodzinnych cały czas idą w górę, ponieważ każdemu zależy na tym, aby być samodzielnym i mieć swoje cztery kąty. To wszystko sprawia, że powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć nasze domy, czy też mieszkania. Taką właśnie możliwość dają nam ubezpieczenia nieruchomości, które swoim zakresem mogą obejmować wiele elementów. 

Czym jest ubezpieczenie nieruchomości?

Jak wynika z samej nazwy, ubezpieczenia nieruchomości, mają po prostu na celu ochronę danej nieruchomości. Takie właśnie ubezpieczenie, zdecydowanie najczęściej obejmuje mieszkania, czy też dom jednorodzinne. Warto jednakże wiedzie, że takie, jak również więcej ubezpieczeń, mogą zapewniać ochronę na przykład placówek publicznych, czy też budynków gospodarczych, a zatem jest to ubezpieczenie dosyć uniwersalne. Warto wiedzieć, że tego typu polisa chroni przede wszystkim przed zagrożeniami, wskutek których może nastąpić znaczne uszkodzenie, czy też całkowite zniszczenie danej nieruchomości, a przykładem tego będzie na przykład zalanie, bądź też pożar. To właśnie te dwa zagrożenia, znajdziemy praktycznie w każdej polisie mieszkaniowej. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że takie właśnie ubezpieczenie nieruchomości może mieć zdecydowanie szerszy zakres nieruchomości, który swoim zakresem jest w stanie objąć nawet kilkadziesiąt różnych zagrożeń. Pewnym jest natomiast, że w wypadku ubezpieczenia rozszerzonego, to właściciel nieruchomości będzie musiał płacić większe składki, aniżeli w wypadku ubezpieczenia podstawowego. 

Jaką ochronę można uzyskać przy zakupie ubezpieczenia nieruchomości?

Kluczowa, jeżeli chodzi o ubezpieczenie domu, czy też mieszkania, jest tak zwana ochrona murów. To właśnie świadczenie, jest fundamentalną częścią każdego ubezpieczenia nieruchomości. Warto wiedzieć, że jest to jedynie zabezpieczenie samej nieruchomości, a więc dachu, ścian, czy też wszystkich elementów konstrukcyjnych, jakie znajdują się w domu objętym ochroną. Równie często możemy spotkać się z zapisem, jakim jest ochrona elementów stałych. Jeżeli chodzi o to właśnie pojęcie, to tutaj rozumieć musimy wszelkie urządzenia, przedmioty, czy też instalacje, które na stałe są połączone z daną nieruchomości. Do tej grupy, zaliczyć możemy między innymi instalację gazową, elektryczną, ogrzewanie, drzwi, okna, sedes, grzejniki, kominek, czy też klimatyzację. Te właśnie elementy musza być chronione w ramach opisywanego świadczenia.