Małe kroki i drobne starania w codziennym życiu mogą być krokiem milowym w kierunku dobrej zmiany. Martwimy się o naszą planetę, chcąc zapobiec problemom, które sami stworzyliśmy. W dobie walki z postępującą zmianą klimatu, recykling nabiera nowego znaczenia i nie jest nam obojętne otoczenie, środowisko i nasza cała planeta.
Globalne ocieplenie staje się znaczącym problemem, a szczęście coraz bardzie wzrasta nasza świadomość, jak ważne jest bycie eko, gdyż nawet w czasie wykonywania codziennych czynności generujemy ogromną ilość śmieci.
Świadomość
Segregacja śmieci polega na sortowaniu i oddzieleniu odpadów, które nadają się do ponownego przetworzenia, czyli są to surowce wtórne od takich odpadów, których nie można wykorzystać ponownie wykorzystać. Segregacja śmieci to nasz obowiązek i konieczność, dlatego tak ważne jest, by codzienne nawyki były jak najbardziej przyjazne środowisku. Dzięki temu, wybieramy przyjazne opakowania – papierowe i szklane. Jeśli jesteśmy zmuszeni sięgnąć po plastik, ważne, aby był możliwy do recyklingu. Już same zakupy, czy przyrządzanie posiłku wiąże się z wieloma odpadami, które powinny być odpowiednio segregowane. Tak więc, sortowanie śmieci do odpowiednich pojemników na śmieci przyczynia się do zmniejszenia ilości odpadów na wysypiskach, służy powtórnemu wykorzystaniu surowców wtórnych, oraz obniża opłaty za odbieranie śmieci. Warto przy tym zadbać o swój komfort i wygodę i zaopatrzyć się we właściwe kosze na odpady i śmieci.
Jak urządzić miejsce na segregowane śmieci ?
Podczas sortowania obowiązują przepisy dotyczące segregacji odpadów i tak: odpady klasyfikujemy do przypisanej grupy: metale i tworzywa sztuczne,papier, szkło, odpady biodegradowalne – organicznych i odpady zmieszane.
Co zrobić, gdy pod zlewem nie wystarcza miejsca na pozostałe cztery kosze na śmieci, a nie chcemy nieestetycznego wyglądu kuchni? Coraz częściej zadajemy sobie pytanie, jak segregować śmieci, skoro mamy małe mieszkanie?, tyle koszy na odpady nie zmieści się pod zlewem.. nie mam warunków!!
Wystarczy wybrać pojemniki o estetycznym, stylowym i przyjemnym wyglądzie, które można dopasować do wystroju wnętrza. Segregacja odpadów w małym mieszkaniu czy kawalerce to nie lada wyzwanie, lecz dobre rozplanowanie przestrzeni jest kluczowe i zawsze znajdzie się miejsce w szafce pod zlewem, czy też w specjalnie przygotowanej szufladzie.
Jak nauczyć dzieci segregacji?
Najlepszym sposobem są skojarzenia, kolory, naklejki, czy obrazki. Warto od najmłodszych lat, uczyć, że trzeba troszczyć się o naturalne środowisko. Musimy pokazywać dzieciom kolory osiedlowych koszty, a następnie zakupić takie same do domu.