Można zauważyć, że obecnie coraz więcej osób decyduje się na kocioł kondensacyjny. Jest to rozwiązanie grzewcze, które wyróżnia się niezwykłą sprawnością, a do tego zapewnia użytkownikom odpowiedni komfort cieplnych. Niewątpliwie warto zdecydować się na to rozwiązanie, gdyż ceny paliw, które wykorzystywane są w standardowych kotłach cały czas rosną. Ponadto te właśnie urządzenia w znaczącym stopniu mają wpływ na poziom niskiej emisji, a do tego wymagają dużego zainteresowania użytkowników. Tutaj doskonałą alternatywą będzie zatem kocioł kondensacyjny. Co warto o nim wiedzieć?

Wysoka sprawność

Tym, co wyróżnia się kocioł kondensacyjny jest wysoka sprawność, a wynika to zwłaszcza z faktu, że urządzenie to wykorzystuje dodatkowe ciepło, które znajduje się w spalinach. Ponadto kotły te są tak zrobione, żeby zminimalizować ewentualnie zminimalizować straty ciepła. Jest ono odbierane spalinom i przeznaczane do celów grzewczych. Urządzenia te działają jeszcze efektywniej wówczas, kiedy temperatura systemu ogrzewania jest niższa. Dzięki czemu kocioł kondensacyjny idealnie sprawdzi się przy pracy z niskotemperaturowym ogrzewaniem płaszczyznowym, np. podłogowym. To wszystko sprawia, że dostajemy znacznie mniejsza rachunki, na przykład na gaz. Przy tym musimy pamiętać, że kotły te doskonale współpracują również ze standardowymi grzejnikami. 

Oszczędzasz nawet po zakupie kotła kondensacyjnego

Można powiedzieć spokojnie, że jeżeli decydujemy się na kocioł kondensacyjny, to tym samym znacznie oszczędzamy na paliwie. Pomimo tego, że kocioł kondensacyjny kosztuje więcej niż kocioł tradycyjny, to już po czterech latach prawidłowego używania kotła kondensacyjnego, jego koszty się zwrócą. Jeżeli na tym nam zależy, to koniecznie musimy pamiętać o tym, że instalacja grzewcza musi być szczelna, musimy stosować odpowiednie paliwo, a woda nie może być za twarda. 

Kocioł kondensacyjny – poręczność i dyskrecja

Kotły kondensacyjne, które mają zamknięte komory potrzebują zdecydowanie mniej miejsca niż te, które mają otwartą komorę spalania. Dzięki temu mogą one zostać zainstalowane w małym pomieszczeniu, które posiada nawet 6,5 metrów sześciennych. Kotły kondensacyjne oczywiście są zdecydowanie mniejsze, jeżeli je porównamy z piecami, które są zasilane węglem, czy też drewnem. Te typ urządzeń możemy dostać zarówno w wersji stojącej, jak również mogą być one podwieszane, dzięki czemu możemy je odpowiednio dopasować do naszych potrzeb. Warto też wspomnieć, że kocioł może być w każdym pomieszczeniu.