Ciemnozielony, krótko przystrzyżony trawnik to ten element ogrodu, który przyciąga oko przez okrągły rok. Pielęgnacja trawy w ogrodzie nie jest rzeczą skomplikowaną, ale wymaga sporej ilości czasu, doświadczenia i wiedzy. Dobrze rozplanowane nawożenie, koszenie i nawadnianie trawnika zapewnia mu piękny wygląd przez cały sezon.

Wertykulacja na dobry start

Zanim trawnik na dobre się obudzi, warto przeprowadzić pierwsze zabiegi pielęgnacyjne, które polegać będą na pozbyciu się filcu. Zgniłe resztki traw, które zalegają tuż przy ziemi, blokują możliwość prawidłowego wzrostu trawy. Proces oczyszczania można przeprowadzić ręcznie, ale też z wykorzystaniem weltykulatora spalinowego. Jeśli nasz trawnik jest mały, to z powodzeniem można wykorzystać weltykulatory ręczne, które kupimy, odwiedzając sklep ogrodniczy online. Po wykonaniu tego zabiegu trawnik nie wygląda zbyt okazale, ale szybko się to zmieni.

Regularne koszenie trawnika

Koszenie jest zabiegiem, który prowokuje trawnik do krzewienia. Należy przeprowadzać go regularnie w odstępach 3-4-dniowych. Nie warto kosić trawy zbyt krótko, ścięcie jej na 3-4 centymetry nie wygląda najlepiej. Zdecydowanie lepiej pozostawić trochę więcej masy zielonej na wierzchu. Pamiętajmy, że nie powinniśmy jednorazowo kosić więcej niż 50% długości darni. Dbajmy o to, by noże w naszej kosiarce były ostre. W razie potrzeby można je kupić, odwiedzając jakiś sklep ogrodowy. Jednym z lepszych rozwiązań jest wizyta na egardenion.pl.

Nawozy dostaniemy odwiedzając sklep ogrodowy

Pierwsze nawożenie trawnika warto przeprowadzić zaraz po wertykulacji. Składniki pokarmowe będą mogły skuteczniej dotrzeć wprost do korzeni, a my nie będziemy musieli czekać zbyt długo na efekty. Każde większe centrum ogrodnicze ma w swojej ofercie zarówno nawozy mineralne jak i organiczne. Wybór zależy od preferencji, ale lepsze efekty uzyskamy, decydując się na produkty mineralne. Jeśli lokalne sklepy mają wysokie ceny, warto odwiedzić internetowy sklep ogrodniczy, który zapewni zakup tych samych produktów w korzystniejszej cenie.

Podlewanie też jest istotne, węże kupimy odwiedzając sklep ogrodniczy

Podlewanie to obok koszenia najważniejszy zabieg pielęgnacyjny, który zapewnia szybki wzrost i piękny wygląd tarnikowi. Przesuszona trawa nie tylko nie wygląda zbyt ładnie, ale też zaczyna ginąć. Korzystają z tego, chwasty, które bardzo szybko kolonizują nasz trawnik, sprawiając, że przestaje wyglądać pięknie.

Centrum ogrodnicze zapewni najlepsze opryski

Trawnik powinno się przynajmniej raz w roku opryskać z wykorzystaniem herbicydów, które kupić można, odwiedzając np. egardenion. Herbicydy są środkami działającymi wyłącznie na chwasty. Eliminują je z trawnika, sprawiając, że staje się on czysty. Dlaczego warto stosować opryski na chwasty?

  • Działają szybko na wybrane chwasty,
  • są bezpieczne dla trawy,
  • można je kupić w sklepach ogrodniczych,
  • ich stosowanie zapewnia piękny trawnik.

Pielęgnacja trawnika nie jest specjalnie skomplikowana. Wymaga jednak sporej ilości czasu i wiedzy, którą można zdobywać na podstawie własnych doświadczeń. Najważniejsza w tym przypadku jest regularność i chęć do pracy. Jeśli na pewien czas zaniechamy zabiegów pielęgnacyjnych, nasz trawnik przestanie dobrze wyglądać.