Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się coraz bardziej popularne wśród gospodarstw domowych. Najczęściej montujemy na dachach naszych domów jednorodzinnych panele fotowoltaiczne. Gdzie szukać ogniw i jak dobrać je do naszego domu?

Instalacja fotowoltaiczna to opłacalna inwestycja, która już po 7-8 latach może zamienić się w czysty zysk w postaci darmowej energii elektrycznej. Warunkiem długotrwałej satysfakcji z pozyskiwania prądu z energii słonecznej są solidne panele, osadzone na trwałym rusztowaniu. Gdzie szukać elementów instalacji? Odpowiedzi możemy szukać w hurtowni fotowoltaicznej PVSTAR.

Co składa się na instalację fotowoltaiczną?

Bez względu na to, czy planujemy zamontować instalację fotowoltaiczną w Poznaniu, Toruniu czy Krakowie, zasady konstrukcji zawsze są takie same. Najpopularniejszą metodą montażu paneli fotowoltaicznych jest umieszczenie ich na dachu naszego domu. Najlepiej na wschodniej lub południowej stronie, aby uzyskać jak najwięcej energii elektrycznej z promieni słonecznych. Żeby skompletować instalację, warto odwiedzić hurtownię fotowoltaiczną PVSTAR, gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne elementy.

Kluczowym elementem instalacji słonecznej są oczywiście panele fotowoltaiczne. Moduły muszą być jednak odpowiednio osadzone na dachu. Robi się to za pomocą specjalnego stelażu. Trzeba dopasować rodzaj mocowań do rodzaju pokrycia dachowego oraz więźby. Inne wkręty i zaczepy zastosujemy na dachu pokrytym dachówką, a inne na blachodachówce. Przy montażu trzeba zadbać o każdy detal. W hurtowni fotowoltaicznej PVSTAR znajdziemy np. dedykowane korki rozporowe, które zapewnią trwałe trzymanie stelażu. Na specjalnie przygotowanej konstrukcji osadza się panele słoneczne, które zazwyczaj montuje się szeregowo. Z każdego ogniwa prowadzone są przewody, które prowadzą do kolejnego istotnego elementu instalacji, czyli falownika. Należy pamiętać o solidnym zabezpieczeniu przewodów, ponieważ narażone są one na niekorzystne warunki atmosferyczne. Falownik montuje się przeważnie w domu. Jeśli planujemy oddawać nadwyżki energii do sieci, potrzebna będzie umowa prosumencka z operatorem oraz specjalny licznik dwukierunkowy.

Pamiętajmy też o kwestiach bezpieczeństwa. Instalacje fotowoltaiczne z centralnym falownikiem powinny posiadać zabezpieczenia AC i DC, takie jak np. ograniczniki przepięć, wyłączniki nadprądowe czy wyłączniki różnicowoprądowe. W hurtowni fotowoltaicznej PVSTAR znajdziesz wszystko co niezbędne do zbudowania trwałej i wytrzymałej instalacji fotowoltaicznej.