Pomimo tego, że zarówno firmy, jak i klienci indywidualni od lat oszczędzają dzięki fotowoltaice, wiele osób wciąż nie wierzy w skuteczność takiego rozwiązania. Czy zatem warto wydać pieniądze na panele fotowoltaiczne?

  1. Czy można samemu wytwarzać energię elektryczną?
  2. Jak działa fotowoltaika?
  3. Polecane instalacje fotowoltaiczne

Tego dowiesz się z krótkiego wprowadzenia do fotowoltaiki. Poniższy tekst pomoże ci również wybrać wydajną instalację fotowoltaiczną, z której będziesz zadowolony.

Czy można samemu wytwarzać energię elektryczną?

Początkowo trudno uwierzyć, że można samemu wytwarzać energię elektryczną z darmowej energii słonecznej. Jest to jednak jak najbardziej możliwe, przy czym trzeba mieć na uwadze, że jeżeli inwestycja w fotowoltaikę ma być opłacalna, należy od samego początku postawić na porządne panele PV. Dobre panele fotowoltaiczne zapewniają większą wydajność, co pozwala uzyskać szybszy zwrot inwestycji. Na instalacje fotowoltaiczne składają się również inne elementy. Najważniejsze z nich to falownik (zmieniający prąd stały w przemienny), licznik pozwalający kontrolować ilość zużywanej oraz produkowanej energii. Do tego dochodzi odpowiednio dobrany system montażowy, który umożliwi zamocowanie instalacji fotowoltaicznej na dachu w taki sposób, aby nie doszło do uszkodzenia konstrukcji.

Jak działa fotowoltaika?

Efekt fotowoltaiczny, który pozwala uzyskiwać darmowy prąd, polega na tym, że promienie padają na panele słoneczne. Następnie światło zostaje pochłonięte przez znajdujący się w nich krzem, co powoduje przemieszczenie się elektronów. To natomiast przekłada się na wystąpienie różnicy potencjałów, czego efektem jest przepływ prądu. Nie trzeba jednak wiedzieć, jak dokładnie działa fotowoltaika, aby można było zacząć czerpać korzyści z takiej instalacji. Wszystkich istotnych informacji mogą ci udzielić pracownicy firmy specjalizującej się w fotowoltaice.

Polecane instalacje fotowoltaiczne

Dobre moduły fotowoltaiczne, które charakteryzują się dużą wydajnością oraz bezproblemowym działaniem znajdziesz w ofercie firmy Solarx. Uzyskasz tu również wsparcie w doborze miejsca pod instalacje fotowoltaiczne oraz odpowiedniej mocy. Czasami nie ma sensu inwestować w rozbudowaną instalację z wielu paneli, jeżeli ktoś nie zużywa na co dzień dużych ilości prądu. Z drugiej strony instalacja fotowoltaiczna, która będzie miała za małą moc, również nie spełni oczekiwań klienta. Dlatego też fachowcy, którzy zajmują się fotowoltaiką, zawsze dbają o to, aby zaoferować klientowi rozwiązania dopasowane do jego potrzeb.