Łączniki elektryczne to rozwiązania pozwalające włączyć lub wyłączyć źródło oświetlenia. Stosowane od dekad, umożliwiają stworzenie instalacji elektrycznej. Na tym jednak nie koniec, ponieważ istnieje kilka różnych rodzajów wyłączników. Obok zwykłych, doskonale wszystkim znanych, ogromną popularnością cieszą się wyłączniki schodowe. Co wyróżnia obie kategorie produktów? Zapytaliśmy o to specjalistów ze sklepu z osprzętem elektrycznym.

Jak działają zwykłe łączniki światła?

Klasyczne łączniki światła są dziś obecne w każdym domu i mieszkaniu. Mające postać przycisku, pozwalają sterować oświetleniem z jednego miejsca. Zwykle są wyposażone w jeden lub dwa klawisze. Pierwsze obsługują instalacje jednoobwodowe. Drugie umożliwiają łączenie dwóch obwodów oświetleniowych z jednego zasilania. W praktyce oznacza to, że poszczególne przyciski służą do zapalania odpowiednich stref w żyrandolach czy lampach sufitowych. Warto przy tym pamiętać, że łączniki świecznikowe występują w różnych wariantach. Mogą mieć postać rozwiązań natynkowych lub podtynkowych. Szeroka gama kolorów i deseni pozwala dopasować je do aranżacji. W ten sposób są nie tylko funkcjonalnym, ale także designerskim akcentem we wnętrzu.
Zobacz: Łącznik schodowy – co to jest?

Łącznik schodowy – możliwość sterowania jednym źródłem światła z różnych miejsc

Nieco inaczej przedstawia się zasada działania łącznika schodowego zwanego czasem klatkowym. To rozwiązanie, które pozwala sterować jednym źródłem światła z dwóch różnych miejsc. Jak sama nazwa wskazuje, jego działanie najłatwiej wyobrazić sobie na przykładzie schodów. W tym przypadku jeden łącznik umieszczany jest na górze, drugi na dole. W praktyce umożliwia włączenie światła przy schodzeniu ze schodów i bezproblemowe wyłączenie je po zejściu na dół. Na tym jednak nie koniec, ponieważ wyłączniki schodowe znajdują również zastosowanie w innych miejscach. Są niezawodnym rozwiązaniem na dużych przestrzeniach – w korytarzach i ciągach komunikacyjnych. W takich przypadkach istnieje możliwość zamontowania kilku wyłączników sterujących światłem z różnych miejsc. W domach i mieszkaniach, łączniki schodowe są także powszechnie wykorzystywane w sypialniach. Pozwalają na zamontowanie jednego łącznika przy drzwiach i drugiego przy łóżku, co umożliwia wygodne wyłączanie oświetlenia przed snem. Są zatem świetną alternatywą dla lamp stojących oraz lampek nocnych, których największym atutem jest to, że pozostają na wyciągnięcie ręki i dają możliwość włączenia lub wyłączenia światła bez konieczności wstawania z łóżka.