Przy wyborze drzwi należy wziąć pod uwagę kilka bardzo ważnych czynników, niezależnie od tego, czy są one standardowe, czy niestandardowe. Musisz pomyśleć o tym, jakie drzwi lubisz pod względem estetycznym i jak mają funkcjonować.

Drzwi niestandardowe

Do drzwi niestandardowych zaliczamy takie drzwi, jak układarki, składane bi-fold, podnośniki panelowe i ruchome ściany. Istnieją dwa różne typy instalacji i musisz wybrać, który z nich jest odpowiedni dla Twoich wymagań. Czy Twoje drzwi mają być „dolne” czy  „górne” ?

Jednostki zawieszane na górze

Drzwi z górnym zawieszeniem ładują się (lub zwisają) z zaprojektowanej belki czołowej nad drzwiami i są generalnie droższe w zakupie i montażu. Wynika to z faktu, że drzwi zawieszane u góry wymagają bardziej znaczącej belki nad drzwiami, aby nie tylko przenosić obciążenie dachu nad dużym otworem, ale także przenosić fizyczne obciążenie samego zespołu drzwi.

Drzwi uchylne zapewniają równe przejście z jednego pomieszczenia do drugiego (patrz ilustracja po prawej). Wymaga to zainstalowania belki-ściany między nadprożem a konstrukcją dachu. Niektóre ściany po prostu nie mają wystarczającej wysokości, aby pomieścić belkę. Tak więc proces wyboru drzwi należy poświęcić dużo uwagi na bardzo wczesnym etapie projektowania.

Drzwi uchylne można kupić bez standardowego progu producenta i można je wyposażyć w ukryty próg, co zapewnia płynne przejście między podłogami. Można je nabyć od wyspecjalizowanych dostawców okuć do drzwi, a ich montaż powinien wykonać Twój konstruktor lub stolarz.

Ze względu na wyższe koszty i większy wysiłek wymagany w procesie projektowania parapetów, drzwi uchylne (lub dolne) są najbardziej ekonomicznym sposobem montażu dużych otworów.

Jednostki podwieszane

Drzwi rozwierane u dołu obciążają swoją wagę konstrukcję podłogi. Jednostki podwieszane można kupić w wielu różnych stylach drzwi, podobnie jak jednostki zawieszane na górze, ale te jednostki są wyposażone w masywny parapet, który wymaga przejścia podczas przechodzenia. 

Drzwi standardowe

Drzwi serwisowe

Drzwi serwisowe to przednie i tylne drzwi wejściowe. Drzwi te muszą być wystarczająco solidne, aby zapewnić bezpieczeństwo, a także ochronę przed warunkami atmosferycznymi i (w niektórych obszarach) pożarami buszu atakiem. Z tego powodu powszechnie stosuje się wahadłowe drzwi z litego drewna. Szkło może być również bardzo efektywne, ale powinno być podwójnie oszklone, hartowane lub laminowane, dla bezpieczeństwa, ochrony przed pożarem buszu i bezpieczeństwa.

Większość ościeżnic zewnętrznych jest wykonana z litego drewna lub aluminium malowanego proszkowo i składa się z dwóch oddzielnych części, ościeżnicy i skrzydła, które muszą być zamontowane przez profesjonalnego stolarza.

Drzwi wewnętrzne

  • Hollow core – Hollow core to produkt typu sandwich, zwykle zbudowany z dwóch zewnętrznych cienkich kawałków sklejki i wewnętrznego tekturowego środka. Większość drzwi wewnętrznych instalowanych w australijskich domach ma wydrążony rdzeń, jest bardzo lekka i łatwa do zamknięcia (zwykle o grubości 35 mm). Te drzwi są bardzo ekonomiczne, ale mają bardzo słabą izolację akustyczną, nie są odporne na warunki atmosferyczne i nie powinny być używane jako drzwi zewnętrzne.
  • Solid core – Drzwi z pełnym rdzeniem zbudowane są z litego drewna, dzięki czemu mają lepsze właściwości akustyczne i doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach prywatnych. Ten typ drzwi jest droższy w zakupie niż drzwi z pustym rdzeniem, ale można je wyszczególnić za pomocą paneli pasujących do stylu Twojego domu. Dowiesz się, czy Twoje istniejące drzwi mają solidny rdzeń na podstawie dźwięku uderzanego, wagi i grubości (nominalnie 45 mm).

Istnieje wiele formatów drzwi, które są produkowane w wersjach z pełnym i pustym rdzeniem:

  • Huśtawka . Pojedyncze drzwi wahadłowe to najpopularniejsza, bezproblemowa i bezpieczna opcja drzwi wewnętrznych. Możliwe są również formaty drzwi dwuskrzydłowych, nazywane drzwiami francuskimi lub parami.
  • Suwak obejścia . Te typy jednostek przesuwają się poza lico ściany i wymagają niestandardowego toru. Mogą wyglądać bardzo nowocześnie i przemysłowo, ale są droższą opcją w porównaniu ze standardowym suwakiem wnękowym. UWAGA: Jeśli szerokość otwarcia suwaka jest większa niż przeciętnie 820-920 mm, skrzydła drzwi będą musiały być specjalnie zbudowane i będą również wymagały prowadnicy montowanej do podłogi. Tor i prowadnice można kupić u wyspecjalizowanych dostawców okuć do drzwi.
  • Suwak wnęki . Należy je wbudować w dom podczas budowy. Naprawianie awarii toru może być trudne, ale jest to najbardziej standardowa i najtańsza opcja dla wewnętrznych suwaków.
  • Dwustronne . Te przypominające harmonijkę drzwi składają się na siebie i ustawiają się przy jednej ścianie. Świetnie nadają się do dużych otworów, ale są droższe niż inne typy drzwi i najlepiej współpracują z prowadnicą montowaną na podłodze.