Dom zawsze kojarzy nam się z ciepłem i komfortem. Szczególną uwagę zwracamy na to w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatury nie należą do najwyższych, a dom stanowi schronienie przed niepogodą. Gdy ogrzewanie jest prawidłowe, nie musimy przejmować się wilgocią wdzierającą się do budynku. Aby tego uniknąć, musimy zadbać o odpowiednie docieplenie domu i właściwy współczynnik oporu dyfuzyjnego. Jak to zrobić?
Czym jest współczynnik oporu dyfuzyjnego?
Współczynnik oporu dyfuzyjnego to dość łatwy do pojęcia wskaźnik. Określa on tempo przepływu pary wodnej przez dany materiał. Jeśli szczelność materiału jest wysoka, wysoki będzie również współczynnik oporu dyfuzyjnego. I choć wydaje się to dobre, to absolutnie nie powinniśmy wykorzystywać w budownictwie produktów o najwyższym współczynniku.
Nadmierne uszczelnienie szkodzi?
Wilgoć w nadmiarze pojawia się w domu często i łatwo: podczas gotowania, brania kąpieli, a nawet tak po prostu, przez nasz oddech i parowanie skóry. Jak widać, nawet rzeczy, które wydają się mieć niewielkie znaczenie, wpływają na warunki panujące w domu. Aby były one korzystne dla mieszkańców, budynek musi „oddychać”. Zbyt wysoki poziom wilgoci może prowadzić do powstawania wykwitów grzyba czy pleśni. To niebezpieczne dla mieszkańców – może prowadzić do licznych chorób układu oddechowego i znacząco obniżać samopoczucie. W skrajnych przypadkach dochodzi nawet do niewydolności nerek.
Właśnie dlatego dom nie powinien zostać maksymalnie uszczelniony. Warto zostawić przestrzeń do tzw. oddychania budynku i tym samym uniknąć opisanych powyżej problemów. Miejmy na uwadze fakt, iż nie są one możliwe do wykrycia na początkowych etapach; odkrywamy je dopiero z czasem, kiedy już wyrządzą sporo szkód. Kwestie zdrowotne również mogą ulec pogorszeniu dopiero po upływie jakiegoś czasu, przez co trudniej będzie o skuteczne leczenie.
Zapanuj nad wilgocią
Już na etapie budowy domu warto mieć na uwadze późniejszą walkę z nadmiarem wilgoci. Należy skoncentrować się na montażu okien, które powinny zapewnić ciepło oraz zminimalizować koszty energii i ryzyko nadmiaru wilgoci. Równie ważnym elementem jest zadbanie o właściwy współczynnik oporu dyfuzyjnego. To właśnie elementy wykorzystywane do izolacji mają za zadanie utrzymać odpowiedni balans przepływu pary wodnej.
Pomocny może okazać się w tym przypadku ciepły montaż okien. Dzięki poprawnemu zaaplikowaniu trzech warstw izolacyjnych, równowaga zostaje bez problemu utrzymana. To rozwiązanie, które zamyka temat na długie lata; właśnie dlatego jest ono coraz chętniej polecane przez fachowców i wybierane przez klientów. Po zastosowaniu montażu warstwowego nie musimy przejmować się już warunkami atmosferycznymi czy wodą opadową.
Odpowiedni wybór materiałów oraz prawidłowe wykonanie montażu ciepłego chroni nas kompleksowo, ale najważniejszym aspektem jest ochrona zdrowia narażonego na negatywny wpływ pleśni oraz grzybów. To również gwarancja długotrwałego komfortu.