Fotowoltaika to najprężniej rozwijająca się w Polsce branża, biorąc pod uwagę temat odnawialnych źródeł energii. Co sprawia, że coraz więcej osób chętnie sięga po to rozwiązanie? Jakie korzyści niesie ze sobą montaż paneli fotowoltaicznych i z jakimi kosztami musimy się liczyć, jeżeli sami chcielibyśmy się na nie zdecydować?

1. Fotowoltaika – co to jest?

2. Największe korzyści płynące z posiadania instalacji pV

3. Jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej?

Fotowoltaika – co to jest?

Fotowoltaika to prężnie rozwijająca się dziedzina związana z pozyskiwaniem tzw. zielonej energii, czyli takiej pochodzącej z odnawialnego źródła. W tym konkretnym przypadku wykorzystujemy światło słoneczne, które – padając pod odpowiednim kątem na panele fotowoltaiczne – jest następnie przetwarzane na energię elektryczną i wykorzystywane do zasilania domu. Aby instalacja mogła działać, poza samymi panelami potrzebujemy również falownika odpowiedniego ustawienia i skalibrowania podzespołów ze sobą. Większa część Polski leży w strefie, która pozwala na bardzo efektowne wykorzystywanie energii słonecznej do produkcji prądu. Pod tym względem nie jesteśmy gorsi od innych krajów europejskich.

Największe korzyści płynące z posiadania instalacji pV

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozważyć zdecydowanie się na panele pV. Instalacje fotowoltaiczne pozwalają na znaczące obniżenie rachunków za prąd, co jest szczególnie dobrą opcją w sytuacji, gdy także ogrzewanie czy płytę indukcyjną zasilamy energią elektryczną. Dodatkowo nadmiar wyprodukowanego prądu możemy oddać do sieci, a następnie odebrać go w czasie, gdy będziemy tego potrzebować. Kolejnym znaczącym aspektem jest także ekologia – zamiast korzystać z paliw stałych, które trzeba spalić w elektrowni aby wyprodukować prąd, możemy częściowo zastąpić je energią odnawialną i przyczynić się do zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego.

Jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej?

Koszt instalacji fotowoltaicznej zależy od jej wielkości. Jeżeli chcemy stworzyć taką konstrukcję u siebie, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać i skontaktować się z firmą dostarczającą panele i inne niezbędne do ich działania urządzenia, jak na przykład Solarx. Na podstawie średniej wartości rachunków za prąd oraz możliwości jakie daje nasz dach zostanie następnie sporządzony plan i kosztorys inwestycji. Szacuje się, że średnio na przeciętny dom mieszkalny koszt instalacji zawiera się między 15 000 a 25 000 zł, przy czym część tej kwoty można pokryć przez dofinansowanie.