Żyjemy w otoczeniu produktów wykonanych z różnych materiałów, surowców. Drewno, kamień, szkło, guma czy wszechobecny plastik to najpopularniejsze z nich. Nieco w ich cieniu pozostają jednak mniej znane, choć również potrzebne materiały jak, chociażby tytułowe elastomery. Czym tak naprawdę są i jakie mają właściwości, o tym piszemy poniżej.

Elastomery, czyli co?
Elastomery możemy podzielić na kilka kategorii
Gdzie wykorzystuje się elastomery?
Skąd wzięła się popularność elastomerów?

Elastomery, czyli co?

W skrócie są to materiały zaliczane do polimerów, które mogą być pochodzenia naturalnego lub sztucznego.
To, co je wyróżnia np. na tle plastiku to bardzo duża elastyczność, zdolność do rozciągania i powrotu do dawnego kształtu. Jednym z przykładów elastometrów jest dobrze znany większości osób kauczuk naturalny lub silikonowy. W przemyśle i nie tylko uznaniem cieszą się m.in. płyty silikonowe i różnego rodzaju gumy, które znajdziemy w wielu produktach codziennego użytku np. uszczelkach lub rękawicach ochronnych.

Elastomery możemy podzielić na kilka kategorii

1. Poliuretany – są odporne na wiele związków chemicznych. To m.in. dzięki temu świetnie sprawdzają się w przemyśle oraz motoryzacji.
2. Gumy, mikrogumy, gumy porowate – słyną z odporności na związki chemiczne takie jak benzyna, ropa i smary.
Występuje w formie płyt, prętów czy sznurów uszczelniających.
3. Silikony, z których produkuje się m.in. wspomniane płyty umiejące wytrzymać temperaturę nawet 200°C.

Gdzie wykorzystuje się elastomery?

Ich zastosowanie jest bardzo wszechstronne. Spotkamy je m.in. w branży transportowej, budowlanej, spożywczej, farmaceutycznej. Bardzo często używamy elastomerów w domu podczas remontów. Produktami, które cieszą się dużą popularnością i funkcjonalnością są różnego rodzaje kleje silikonowe np. wacker chemie, które doskonale łączą gumę z różnymi tworzywami. Dla zapewnienia dobrych warunków klejenia przyda się wcześniejsze oczyszczenie klejonych powierzchni. Służy do tego specjalny odtłuszczacz w sprayu.

Skąd wzięła się popularność elastomerów?

Bez wątpienia najważniejszą cechą, która sprawia, że są one chętnie wykorzystywane jest wspomniana już elastyczność. Jak żaden inny materiał potrafią przetrwać wyginanie bez obaw o zniekształcenie i uszkodzenie.
Takie właściwości znajdują zastosowanie wszędzie tam gdzie potrzebne jest tłumienie drgań, wstrząsów oraz elektroizolacyjność. Pochodzenie zarówno naturalne, jak i syntetyczne sprawia, że elastomery są odporne zarówno na działanie kwasów, jak i warunki atmosferyczne.

Podsumowując, pomimo że często nie zdajemy sobie sprawy z istnienia wielu materiałów, warto wiedzieć o ich istnieniu, chociażby na wypadek konieczności zakupu wykonanych z nich produktów. Nawet podstawowa wiedza w dowolnym temacie bardzo pomaga w uzyskaniu konkretnej porady i późniejszego korzystnego zakupu.