18.11.2021 r. odbyło się uroczyste przekazanie pompy ciepła typu powietrze-woda marki Vaillant do Laboratorium Ogrzewnictwa, Wentylacji, Klimatyzacji i Chłodnictwa Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej. Urządzenie będzie służyło na cele dydaktyczne i potrzeby laboratoryjne prowadzonych ze studentami ćwiczeń.
Marka Vaillant działa na polskim rynku w dziedzinie techniki grzewczej i wentylacyjnej od prawie 30 lat. Przekazanie Politechnice Krakowskiej pompy ciepła typu powietrze-woda pokazuje, że marka inwestuje w kształcenie przyszłych kadr i włącza się w ten proces bardzo aktywnie. Urządzenie zostało dobrane na potrzeby Laboratorium Ogrzewnictwa, Wentylacji, Klimatyzacji i Chłodnictwa Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki podczas jego rewitalizacji. Pompa ciepła stała się jednym z elementów składowych całego systemu, które obejmuje urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjno-grzewcze wchodzące w skład pomieszczenia laboratoryjnego „COWIK”.
Do laboratorium została wybrana pompa ciepła aroTHERM Split, która charakteryzuje się przede wszystkim bardzo cichą pracą – 32 dB(A) w odległości 3 m od jednostki zewnętrznej, a także COP sięgającym 5,0, z wyróżnieniem Red Dot Design Award 2018.
Urządzenia, które zostały zainstalowane na Politechnice Krakowskiej, to pompa ciepła typu SPLIT, ze zbiornikiem buforowym służącym do przygotowania wody grzewczej i chłodniczej oraz klimakonwektorem. Cały system jest powiązany jednym systemem regulacji – sensoCOMFORT, którym można sterować bezpośrednio na miejscu, bądź też zdalnie przez moduł internetowy, w każdym miejscu świata – komentuje Jakub Koczorowski – Manager ds. Rozwoju Sprzedaży Pomp Ciepła i OZE w Vaillant Group.
Ten produkt w postaci rewersyjnej pompy ciepła typu Split, o bardzo niskim poziomie hałasu od strony technicznej spełnił wszystkie nasze wymagania – komentuje Kazimierz Wojtas – moderator laboratorium COWIK Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej.
Zadaniem wybranej pompy ciepła, oprócz celów grzewczych, będzie produkcja chłodu zarówno na potrzeby klimatyzacji pomieszczenia laboratorium, jak i na potrzeby eksperymentów wykonywanych przez studentów w ramach ćwiczeń laboratoryjnych. Podczas ćwiczeń studenci będą mogli obserwować, z jakimi charakterystykami pracują urządzenia, które wchodzą w skład systemu HVAC znajdującego się w laboratorium.
Cieszę się, że jako Vaillant przekazujemy Laboratorium Politechniki Krakowskiej naszą pompę ciepła. Dla nas to pierwszy tego typu projekt, w którym mieliśmy możliwość wsparcia uczelni w zakresie dydaktycznym. Firma Vaillant zdecydowała się na tego typu współpracę, widząc potrzebę w zakresie kształcenia młodej kadry inżynierskiej, dlatego wpisuje się to bardzo dobrze w naszą filozofię działania, tak żeby poszerzać i zwiększać zasięg wiedzy wśród młodych osób – przyszłych inżynierów, właścicieli firm instalacyjnych, projektantów i doradców energetycznych. – komentuje Jakub Koczorowski – Manager ds. Rozwoju Sprzedaży Pomp Ciepła i OZE w Vaillant Group.
Więcej informacji na temat działalności marki Vaillant, a także proponowanych przez nią rozwiązań i produktów znajduje się na stronie Vaillant.