Wnętrza o nowoczesnym designie charakteryzują się zazwyczaj niezwykłą lekkością, przestronnością, a przy tym wyczuciem stylu i elegancją. Jak jednak uzyskać taki efekt we własnych czterech ścianach i jak do tego celu wykorzystać rolety i zasłony?

Wygląd naszych okien ma ogromny wpływ na odbiór całego wnętrza. Decyzja o wyborze rolet lub zasłon może dodać pomieszczeniu przytulnego nastroju i pozwolić przemycić do niego własnego stylu i charakteru. Warto jest więc przeznaczyć odpowiednią ilość czasu i energii by zadbać o wygląd i wystrój okien a decydując o wyborze zasłon lub rolet przyjrzeć się również ich funkcjonalności i zaletom.

Zanim wybierzesz…

Zanim przystąpisz do decyzji o wyborze pomiędzy roletami, a zasłonami należy skupić się również na oknie, którego będą one ozdobą. Na dzisiejszym rynku do wyboru są okna wykonane z różnych materiałów, co może być czynnikiem dodatkowo utrudniającym wybór. Największą popularnością niezmiennie od kilku lat cieszą się okna PCV, z których ofertą zapoznać możemy się na stronie firmy Okno-Świat z Nowego Targu. W asortymencie tej firmy znajdziemy również okna drewniane i aluminiowe – dlatego z pewnością uda nam się dobrać okna zgodnie z naszym gustem, preferencjami i budżetem. W końcu nie zawsze to, co najpopularniejsze, musi być również najlepsze dla nas.

Podobieństwa pomiędzy roletami i zasłonami

Głównym i oczywistym wręcz podobieństwem między tymi dwoma produktami jest ich podstawowa funkcja, czyli zasłaniania okna. Dzięki temu zyskujemy nie tylko prywatność ale i blokujemy dostęp zbyt dużej ilości promieni słonecznych przedostających się  do wnętrza. Zasłony oraz rolety materiałowe pozwalają zaciemnić pomieszczenie, co również schładza je, szczególnie w sezonie letnim. Kolejnym podobieństwem między roletami i zasłonami jest możliwość dostosowania ich wzorów i kolorów do naszych upodobań. W sklepach oraz aukcjach internetowych możemy obecnie kupić je w najróżniejszych odcieniach i motywach, które w zależności od barwy będą zaciemniać pomieszczanie w większym lub mniejszym stopniu.

Różnice między roletami i zasłonami

Główną różnicą jest ilość miejsca, które zajmują rolety i zasłony. Pierwsze z nich montowane są na ramie okiennej, dlatego zasłaniają jedynie szybę, co pozwala uzyskać więcej miejsca obok okna. Dodatkowo możliwość zsunięcia ich do góry pozwala niemal całkowicie ukryć je, w chwili gdy nie są nam one potrzebne. Jest to bardzo ważna cecha, która istotna staje się w przypadku aranżacji małych pomieszczeń, takich jak chociażby łazienka. Wnętrze, w którym znajdą się zasłony będzie dużo mniej przestronne niż w przypadku wykorzystania rolet z uwagi na wielkość zasłon i fakt, iż zajmują one sporą część miejsca po bokach ramy okiennej.

Niewątpliwą zaletą rolet jest również ich mobilność i możliwość dozowania promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia. Rolety mogą być opuszczane w całości lub jedynie w wybranej przez nas części co jest zdecydowanie bardziej funkcjonalne niż  całościowe zasłanianie okna zasłoną.

Z drugiej stron, zasłony nadają pomieszczeniu niepowtarzalnej atmosfery i potrafią stworzyć niezwykle przytulną aurę. Duże zasłony w odpowiednio dobranym kolorze sprawią, że każde okno będzie prezentować się bardzo efektownie a całe wnętrze uzyska elegancki dodatek. Szczególnie dobrze komponują się one w pomieszczeniach o dużych oknach zajmujących większą część wybranej ściany oraz na oknach tarasowych i balkonowych.

Rolety materiałowe zamontowane przez firmę Okno-Świat w kuchni

Co zamiast zasłon i rolet?

Rolety i zasłony to oczywiście nie jedyne możliwe rozwiązanie na skuteczne przysłonienie okna. Dobrym rozwiązaniem są również żaluzje, zarówno poziome jak i pionowe. Żaluzje poziome najlepiej wyglądają na małych i średnich oknach, z kolei odmiana pionowa czyli „verticale” jest idealna w przypadku przeszkleń o dużych rozmiarach, np. w okazałych salonach i biurach. Najpopularniejszymi materiałami, z których wykonuje się żaluzje są aluminium, drewno oraz PCV. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju przesłon jest możliwość dozowania poziomu wpadającego światłą za pomocą ustawiania lamel pod wybranym przez nas kątem. Niestety żaluzje mają też wady, główną z nich jest dużo trudniejsze czyszczenie niż w przypadku klasycznej rolety.

Innym, równie ciekawym sposobem na zasłonienie okna są plisy. Umożliwiają one zakrycie wybranego przez nas fragmentu szyby, od dolnej bądź od jej górnej strony. Plisy wykonane są zazwyczaj z odpowiedniej tkaniny bądź z papieru preparowanego, a ich nietypowy wygląd będzie ozdobą każdego okna.

Mniej popularnym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych folii statycznych dostępnych w różnych kolorach i wzorach. Jest to dosyć ciekawa propozycja, ponieważ za jej pomocą możemy przesłonić całe okno bądź wybrany przez nas  fragment. Niestety folia nie jest ruchoma dlatego raz przyklejona pozostanie na miejscu dopóki jej nie zdemontujemy. 

Co zatem wybrać: zasłony czy rolety?

Oba rozwiązania mają swoje zalety, którymi najlepiej kierować się aby dobrać opcję najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom i gustom. Zasłona jest niewątpliwie dużo bardziej eleganckim rozwiązaniem nadającym pomieszczeniu efektownego stylu i gustu. Niestety jest to ozdoba stosunkowo duża dlatego nie sprawdzi się w małym pomieszczeniu. Rolety są z kolei dużo praktyczniejsze i zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Z uwagi na możliwość dostosowania ich wymiarów do szyby, mogą stanowić przesłonę nawet najmniejszego okna. Ciekawym rozwiązaniem może być również połączenie obu opcji i korzystanie ze stonowanych rolet w celu przyciemniania pomieszczenia oraz efektownych zasłon do dekoracji wnętrza.