Instalacja grzewcza to w naszych warunkach klimatycznych podstawa. A skoro jest konieczna – pojawia się pytanie jaki rodzaj ogrzewania wybrać. Spośród kotłów do wyboru jest m.in. kocioł na ekogroszek, kocioł gazowy czy kocioł na pellet. Który rodzaj ogrzewania wybrać?

Kocioł gazowy, elektryczny, na ekogroszek czy pellet. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. W artykule poniżej skupimy się na kosztach ogrzewania. Który z nich jest najtańszy w eksploatacji? Dla ułatwienia przyjmiemy nowy, ocieplony dom o powierzchni 150 m2 z zapotrzebowaniem na ciepło 100 kWh/m2/rok.

Kocioł na ekogroszek – koszty ogrzewania

W przypadku kotłów na ekogroszek, które wykorzystują do ogrzewania węgiel i które dobrze nadają się do dużych domów – świetnie zastępując przy tradycyjne, przestarzałe kotły zasypowe – roczny koszt ogrzewania domu wynosi 4 714 zł. Przy ich wyborze warto jednak zwrócić uwagę na to, by były ekologiczne, spełniały normy emisji i posiadały tzw. klasę 5.

Kocioł na pellet – koszty ogrzewania

Kotły na pellet stają się coraz popularniejsze. Używane w nich paliwo należy do odnawialnych źródeł energii, nie brudzi i ma postać wygodnego w użyciu granulatu. Same urządzenia są w dużej mierze zautomatyzowane. Ich obsługa polega na dosypaniu paliwa raz na kilka dni. Ile kosztuje ogrzewanie pelletem? Rocznie jest to koszt 5 475 zł. Warto przy tym pamiętać, że jest to bardzo ekologiczny sposób ogrzewania, a na dodatek – na jego zakup i montaż można otrzymać spore dofinansowanie. Wszystko za sprawą programu Czyste Powietrze.

Kocioł gazowy – koszty ogrzewania

Kocioł gazowy jest z pewnością najwygodniejszy w użytkowaniu spośród pozostałych. Jest całkowicie bezobsługowy. Nie wymaga składowania paliwa i zajmuje niewiele miejsca. Roczny koszt ogrzewania za pomocą tego urządzenia to 4 378 zł.

Ogrzewanie olejowe

Niektórzy decydują się również na ogrzewanie olejem opałowym. Na te nowoczesnych kotłów o wysokiej sprawności jest koszt wydaje się dużo wyższy. W przypadku domu o powierzchni 150m2 jest to 6 788 zł rocznie.

Ogrzewanie elektryczne

Także ogrzewanie elektryczne nie należy do najtańszych. Roczny koszt ogrzewania przy taryfie całodobowej G11 to 9 545 zł.

Jaki kocioł wybrać?

Wiele zależy od warunków i możliwości. W przypadku gdy nie ma dostępu do gazu warto rozważyć zakup kotła na ekogroszek i pellet. Choć nie są bezobsługowe (tak jak kocioł gazowy) ich obsługa nie wymaga dużo pracy i jest intuicyjna. Co więcej, nowoczesne kotły c.o. na paliwa stałe spełniają rygorystyczne europejskie normy i są przyjazne środowisku. Wybierając urządzenie od sprawdzonego producenta możemy liczyć na najwyższą jakość, szereg zabezpieczeń, dużą siatkę serwisantów, a także profesjonalne doradztwo. Więcej informacji o nowoczesnych kotłach c.o. znajdziesz na  https://www.defro.pl/.