Puszki elektryczne to proste rozwiązania i jednocześnie jedne z najważniejszych elementów instalacji elektrycznej. Wyróżnia się dwa rodzaje produktów: puszki połączeniowe, czyli tzw. odgałęźniki oraz puszki osprzętowe. Zadaniem pierwszych jest ochrona przewodów elektrycznych przed działaniem czynników zewnętrznych. Drugie z kolei umożliwiają montaż osprzętu elektroinstalacyjnego. O ile wybór puszki elektrycznej do wnętrza budynku nie nastręcza problemów, o tyle w przypadku rozwiązań montowanych na zewnątrz nieco się komplikuje. Jaką puszkę elektryczną wybrać w tym przypadku?
Puszka elektryczna do montażu na zewnątrz – jakie musi spełniać wymagania?
Puszki elektryczne montowane na zewnątrz są nieustannie narażone na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Do najważniejszych należy wysoka wilgotność – szczególnie w czasie opadów, a także duże nasłonecznienie. Nie można również zapominać o zmiennych temperaturach, które mogą niekorzystnie wpływać na stan instalacji elektrycznej. Z tego względu, wybierając puszkę elektryczną do montażu na zewnątrz, warto sięgnąć po produkty o wysokiej szczelności, ochronie przed promieniowaniem UV oraz stopniu ochrony IP 56, które zapewniają zabezpieczenie przewodów przed pyłem i silną strugą wody. Rozwiązania te są wykonane z tworzywa sztucznego, co sprawia, że cechują się dużą trwałością. Wiodący producenci osprzętu elektroinstalacyjnego dbają też o to, aby puszki elektryczne na zewnątrz nie nastręczały problemów w montażu. Zaleca się przy tym wybór rozwiązań ze zintegrowanymi dławicami zapobiegającymi skręcaniu się kabli i gwarantującymi jeszcze lepszą szczelność. Zobacz – Puszka elektryczna natynkowa – Jak kupować?
Puszki hermetyczne – dlaczego warto je wybrać?
Do montażu na zewnątrz budynków są przeznaczone puszki hermetyczne. To rozwiązania, które obecnie są powszechnie stosowane w nowoczesnym budownictwie. Tworzone z zaawansowanego technologicznie tworzywa polimerowego, są wytrzymałe i zapewniają odpowiednią ochronę przewodów. Posiadają dodatkową przestrzeń na montaż modułów elektronicznych. Zwykle pełnią rolę zarówno puszek połączeniowych, jak i instalacyjnych. Ich największym atutem jest wysoka szczelność oraz odpowiedni stopień ochrony, co pozwala montować je na zewnątrz budynku. Są przeznaczone do montażu natynkowego, więc mogą być instalowane po zakończeniu prac budowlanych. Szczególnie zalecane są puszki hermetyczne bezhalogenowe, które w przypadku wystąpienia pożaru nie wydzielają toksycznych substancji chemicznych, mogących stwarzać dodatkowe zagrożenie dla zdrowia i życia osób przebywających w pobliżu budynku.
Tekst powstał przy pomocy fachowców z egsystem-sklep.