Malowanie proszkowe to metoda, na którą decydujemy się coraz częściej. Na czym polega? Pokrótce można to wyjaśnić w ten sposób, że przygotowaną do malowania powierzchnię pokrywa się specjalnym proszkiem (farbą), a następnie cały element zostaje poddany działaniu wysokiej temperatury, która utwardza materiał.
To metoda nowoczesna, która sprawdzi się jednak doskonale również w przypadku starego sprzętu, który mamy w domach, garażach czy ogrodach.
Wnętrze z drugiej ręki. Nowe życie i niepowtarzalny charakter przedmiotów używanych.
Trendem jest obecnie kupowanie mebli oraz dekoracji wnętrz z drugiej, a nawet trzeciej ręki. Do łask wróciło wzornictwo z lat PRL-u. Wiele z tych rzeczy zachowało swój dawny charakter, ale często wymaga odświeżenia.
Dzięki malowaniu proszkowemu możemy na przykład dać drugie życie starej, wyblakłej i porysowanej lampie. Jej powierzchnię wystarczy odpowiednio przygotować (oczyścić, uzupełnić ubytki etc.), a następnie pokryć proszkiem i poddać obróbce. Efekt może być zniewalający. Dużą zaletą malowania proszkowego jest możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc, dokładne pokrycie elementów, a także brak zacieków i duża gama ciekawych kolorów. Nasza lampa nie tylko będzie idealnie pomalowana, ale nada wnętrzu niepowtarzalny styl.
Stary rower jak nowy. Po co wyrzucać niezłą ławkę?
Malowanie proszkowe warto zastosować także w przypadku rzeczy, które znajdziemy w garażu. Czy stary rower szosowy po dziadku jeszcze może wrócić na jezdnie? Oczywiście! Poza koniecznymi pracami mechanicznymi, warto odświeżyć ramę. Metoda proszkowa zapewni jej nie tylko nowy wygląd, ale także trwałość i zabezpieczy przed korozją.
Antykorozyjne zalety malowania proszkowego przydadzą się również w ogrodzie. Być może nie trzeba kupować nowej ławki, a wystarczy odświeżyć tę, którą już mamy. Tak samo warto pomyśleć o balustradach czy ogrodzeniach. Te, zwłaszcza jeśli mają wzory, które uniemożliwiają tradycyjne malowanie, doskonale nadają się do tej metody.
Tekst przygotowany razem z działającą na Śląsku lakiernią proszkową Max-Lack.